Aşeren Manavı

Aşeren ve Hamile Manavi Tanıtım

 Aşeren ve Hamile Manavi Tanıtım
Okunuyor Aşeren ve Hamile Manavi Tanıtım

Aş eren hamile kadınların yazın kışlık, kışın da yazlık meyve isteğini karşılayan Yusuf ve Bünyamin Bardak kardeşler, birlikte işlettikleri Beyoğlu Balıkpazarı’ndaki manavlarıyla aş eren kadınların ve yakınlarının imdadına yetişiyor.

Bünyamin Bardak, babalarının 1960’dan beri Beyoğlu’nda hizmet verdiği Titiz Manavı’nı, son 13 yıldır kardeşi Yusuf ile işletmeye devam ettiğini söyledi.

Ürün yelpazelerinde 90’ın üzerinde çeşit olduğunu ifade eden Bardak, ellerinde taze baharatlardan, meyve ve sebzeye kadar birçok ürün olduğunu belirtti.

 

Bardak, klasik sebze ve meyvelerin her gün taze olarak tezgahlarda yerini aldığını ifade ederek, “Çok uzun yıllar önce, babam bu işi icra ederken, nar, ayva ve karpuz gibi meyveleri saklardı. Meyvelerin dönemi geçtikten sonra aş erenler, Kars’tan, Erzurum’dan, muhtelif yerlerden gelirdi. Çünkü bu meyveleri bulabilecekleri tek yer burasıydı” dedi.

Babalarından devraldıkları işi geliştirerek, saklama koşullarını modernleştirdiklerini aktaran Bardak, şöyle devam etti:
“Özel dolaplarımız var. Bu meyveleri mevsim içi alıyoruz, sonra özel dolaplarımızda saklıyoruz. Arandığı vakitte aş eren hanımlara, hastalara birer ikişer olmak üzere veriyoruz. Daha yüksek miktarda veremiyoruz. Bir nevi ilaç mahiyetinde, nefsini köreltsin diye veriyoruz. Çünkü aş erme olayı, ters zamanda ters bir meyvenin istenmesi gibi bir şey yani. Şu an bizde cennet elması dedikleri hurma var, kızılcığımız var, muşmula, ayva, nar var. Bunlar elimizde bulunuyor. Bizim manavımız 7-24 açıktır. Çalışma esasımız buna dayalı. Bilinen bir yer olduğu için internetten bulabiliyorsunuz. Aş eren hanımların eşleri gelip ihtiyaç duydukları meyveleri alıyorlar. Buraya geliyor, ’Eşim hamile. Ben şu meyveyi almaya geldim’ diyor. Aş eren hamile hanımlar için yakınları gelip buradan her saat istedikleri meyveyi alabilirler.”

-“YAZIN AYVA VE NAR, KIŞIN ERİKLE KİRAZ ÇOK ARANIYOR”-

Bu koşullarda sakladıkları meyvelerin normal fiyatından, saklama koşulları nedeniyle biraz daha masraflı olduğunu belirten Bardak, “Ama çok büyük rakamlar değil. Aspirinden daha ucuz paralar bunlar” diye konuştu.

 

Bardak, eve hizmet veremediklerini aktararak, şöyle devam etti:
“Buradan gelip kendileri alıyorlar. Bazen yurt dışına bile gönderdiğimiz ürünler oluyor. Özel stroforlar ve kimyasal buzlar var. Ürün bunlara sarılıyor ve o şekilde yurt dışına dahi gönderiliyor. Türkiye’de hemen hemen tüm şehirlerden aranıyoruz. Almanya, Fransa, Azerbaycan’a dahi ürün gönderdik. En çok aranan ürün de erik ve kirazdır. Yazın ayva ve nar, kışın erikle kiraz. Biz bu ürünleri aş eren hanımlar ve hastalar için 7-24 hizmet vererek bulunduruyor ve ihtiyaç duyulduğu zaman veriyoruz.”

Bardak, organik meyve tartışmalarına da değinerek, “Mevsimince yenilen her ürün organiktir. Yani Aralık ayında bir domatesin kıpkırmızı kızarması ilaç ve gıdasız mümkün değildir. Yani bunu da o dönemde getirip organik diye satıyorlar. Bence yalan” dedi.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın