Aşeren Manavı

Meyve Sebze Nedir,Hamile Manavi,Aseren Manavi

 Meyve Sebze Nedir,Hamile Manavi,Aseren Manavi
Okunuyor Meyve Sebze Nedir,Hamile Manavi,Aseren Manavi

Bitkisel besin kaynaklarının başlıcaları olan meyve ve sebzeler bazen birbirine karıştırılır. Meyve çiçekli bitkilerin çiçek kısmındaki bazı özel dokulardan gelişen, içerisinde üreme organlarının parçalarını ve kimi durumda bazı ek dokuları bulunduran kısımlarıdır. Sebze ise bir bitkinin meyvesi haricinde yenilebilen kısımlarının tamamına denir.

Günlük kullanımda meyve sebze farkını ortaya koyan en genel özellik meyvelerin tatlı olmasıdır. Botanik olarak patlıcan, salatalık, biber, domates bitkilerin meyveleri olmasına karşın tatlı olmadıklarından sebze grubuna girerler. Bitkilerin yaprakları, sürgünleri, çiçekleri ve yumruları ise tatlı değildir ve sebze grubunda yer alırlar.

Peki meyvelerin tatlı olmasının sebebi nedir? Meyvelerin tadı, içerdikleri meyve şekerinden kaynaklanır. Meyvelerde bulunan şeker çoğunlukla sindirime gerek duymadan kana geçen ve bu nedenle monosakkarit grubuna giren fruktozdur. Üzüm diğer meyvelerden farklı olarak yine monosakkarit grubuna giren glikozu daha çok içerir. Muzda fruktoz ve glikoz yanında bir miktarda nişasta da bulunur. Meyvelerde sindirilemeyen karbonhidratlardan ve diğer öğelerden oluşan posa, yani diyet lifi de bulunur.

Meyvenin enerji değeri ebadı ile içerdiği şeker, nişasta ve posa miktarına göre değişir. Bir adet elmanın büyüklüğü 100 ile 200 g arasında değişir. Günde 3 elma yemek, en az 189 en çok 378 kalorilik enerji almanız demektir. Kahvaltıda bir su bardağı taze portakal suyu ise yaklaşık 150 kalorilik enerji sağlar. Sadece bu ikisini tüketseniz, alacağınız meyveden oluşan enerji miktarı yaklaşık 500 kaloridir. Çoğu kişi bunları günlük besinleri arasında saymaz bile. Oysa ki her gün 200 kalorilik fazladan enerji alımı ayda 6000 kalorilik fazladan enerji alındığını gösterir. Bu da ayda yaklaşık 900 g ağırlık kazanımı demektir.

Sağlıklı beslenme için önerilen günde en az 5-6 porsiyon meyve sebze tüketilmesidir. Bu öneriyi sadece meyveye indirgemek ve faydalıdır diye gereksinimden duyduğumuz miktardan fazla tüketmek doğru değildir. Meyvenin yanında sebzeye de önem vermek ağırlık denetimi için gereklidir. Acıkınca 1 adet meyve yerine aynı miktarda salatalık yemekle alınan enerji miktarının üçte bire indiğini de unutmamak gerekir.

Sebzelerin besin değerlerini kaybetmemesi için sebze yıkama ve sebzeleri hazırlamanın püf noktaları kısmımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın