Doğal Kaya Tuzu

 Doğal Kaya Tuzu
Okunuyor Doğal Kaya Tuzu

Kaya tuzu; tuzun işlenmemiş doğal halidir. Mineral bakımından daha zengin, kimyasallardan arınmış hallerinden dolayı sofra tuzuna göre daha sağlıklıdır. Ancak, kaya tuzu sofra tuzu gibi kolay karışabilen bir tuz olmadığından çok tercih edilmez. Günümüzde ise deniz sularının kirlenmesinden dolayı kaliteli kaya tuzu bulmak sorgulanması gereken bir hal almıştır.

Faydaları

  • Oksijen akışı kaya tuzunu lambalarda veya mumlarda yakarak arttırılabilir. Kaya tuzu lambaları negatif serbest iyonları salarak oksijen akışını arttırır.
  • Oksijen akışı ruh halini de geliştirir ve mevsimsel değişiklikler için faydalıdır.
  • Renkli duman rahatlama sağlar. Stresle baş etmeye de yardımcıdır.
  • Kaya tuzu sindirimi uyararak iştahı geliştirir.
  • Bağırsak fonksiyonlarını geliştirir ve asiditeyi düşürür.
  • Birçok solunum rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Alerji, astım ve soğuk algınlığı tedavisinde de kaya tuzu faydalıdır.
  • Sinüs iltihaplarını azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller içerir.
  • Demir, magnezyum, bakır ve kalsiyum organlarımız için gereklidir.

Bedeninizde herhangi bir dokunun strüktürel yapısı değişmeye başlamışsa, orada kanser oluşacaktır. Bunun için yine üst nano metrekarede bulunan belli bir dalga boyuna ihtiyacınız var. Bunu da dışarıdan tuz kristal lambaları ile yapabilirsiniz. Havada dengeli bir iyon potansiyeline ihtiyacımız var.

Tuzun titreşim frekansı aynı bizim bedenimizin frekansı gibi olduğundan, tuz kristal lambaları bu konuda çok önemli görev yapmakta. Örneğin bizim beynimizin elektriğini ölçtüğümüzde 8 Hertz civarındadır, aynı frekansı tuz lambalarda vermekte.

Televizyon seyrederken 100 – 160 Hertz civarında frekanslara maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden uzun süre televizyon seyrettiğimizde sinirli olmamız kaçınılmaz. Bedeniniz televizyon ve bilgisayarla doğal elektriğinin 20 misli frekansa maruz kalıyor. Bunun yaptığı tahribatı siz düşünün.

Tuz lambaları ile bu durumu düzeltmek mümkün

Artık bugün sadece tuz kristalin yapısından dolayı radyasyonu nötralize etmek mümkün olduğunu biliyoruz.

Örnek verirsek; atom çöpü olan radyasyon artıkları tuz depolarında saklanıyor. Bu da tuz’un sırrı, bu sır da onun geometrik şeklinde saklı.

Çankırı Tuz Mağaraları

Ülkemiz doğal tuz kaynakları bakımından zengin bir ülke. Çankırı, Iğdır, Kastamonu gibi illerimizde tuz mağaraları bulunuyor ve buralardan çıkan kristal kaya tuzları doğal tuz olarak tanımladığımız, doğanın bize hediyesi olan tuzlar. Çankırı Tuz Mağarası yaklaşık 5000 yıldır yararlanıldığı tahmin edilen Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin bulunduğu bir yer. Yurt dışında buraya benzer mağaralar astım, depresyon, ruhsal ve psikolojik bazı rahatsızlıklar, tansiyon vb. bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. Buradaki Kaya Tuzu yataklarının Hititler zamanından beri kullanıldığı tahmin edilmekte.

Çankırı’nın doğusunda yaklaşık 20 km. mesafede bulunan Tuz Mağarası, kaya tuzu yataklarının işletilmesi maksadıyla açılmış olup, bugün nispeten dar girişinin devamında modern karayolu tünellerini andıran birçok galeriden meydana gelmiş büyük bir mağaradır.

Çankırı Tuz Mağarası’ndan çıkartılan kaya tuzları, kaya tuzunun doğal kristal yapısını muhafaza etmek için el ile oyularak tuz lambaları imal ediliyor. Kristal kaya tuzu, havadaki artı iyonları nötr hale getiriyor!

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın