Karadut

 Karadut
Okunuyor Karadut

Karadutun içerdiği vitaminler ve mineraller yabanmersini ile benzerlik göstermeremektedir, yabanmersini hakkında daha önce yayınladığımız makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Karadutun içerdiği besinler dizanterinden, hemaroide, ameniden kanere kadar bir çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi özellikle cilt sağlığı için çok faydalıdır. Öyleki karadut çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve yüz maskelerinde kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni içerisinde barındırdığı ve serbest radikallerin hareketlerini engelleyen çok farklı çeşitlerdeki antioksidanlardır. Bütün besin kaynaklarında olduğu gibi karadutun etkili ve doğal bir antibiyotik görevi görmesi çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmesini sağlamaktadır.

Karadutun Cilt Sağlığına Faydaları: Serbest radikaller bünyemizde bir çok hastalıkların temel nedenidir. Bir çok kanser çeşidinin asıl nedeni de serbest radiakllerdir. Serbest radikaller sadece iç organlara zarar vermez aynı şekilde cildi de inanılmaz derecede hasar verebilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasrarı giderebilir. Anthocyanocides ve polifenoller karadutunda bolca bulunan iki antioksidanlardır. Bu serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. Kolajen oluşturan C vitamini ve A vitamini cilt için en sağlıklı vitaminlerdir diyebiliriz. Bu vitaminlerin diğer bir özelliği ise etkili bir  antioksidan olarak hareket edebilmeleridir. Düzenli olarak karadut tüketilmesi ve periyodik olarak maskelerde cilde uygulanması cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu gibi, UVA ve UVB lere karşı cildi koruma altına lamaktadır.

Karadutun cllde faydaları bu kadarla sınırlı değildir.Karadut bol miktarda lif içermektedir, bu oran %85dir. Bu özelliği cildin sağlıklı görünmesine katkıda bulunmaktadır. Düzenli olarak karadut tüketimi cildin esneklik kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı karadut yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesini de biz size tarif edelim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın