Papaya

 Papaya
Okunuyor Papaya

Christopher Columbus, papayaya “meleklerin meyvesi” adını vermiştir. Papaya hem meyve hem de sebze olarak yenilebilen çok yönlü bir meyvedir. İnsan sağlığına bir çok faydaları vardır. Papaya’nın nasıl bir meyve olduğu ve sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Papaya bitkisi (Carica Papaya) Amerika’nın tropikal bölgelerinden köken alır. İlk olarak Meksika’da yetiştirilmiş ve şimdi dünyanın hemen hemen tüm tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Papaya bitkisi 3 yıl içinde meyve vermeye başlar. Papaya meyvesi, çoğunlukla erken yaz ve sonbahar aylarında tüketilmektedir. Carica Papaya’nın soğuk iklimlere çok az ya da hiç toleransı yoktur.Bu nedenle tropik iklimlerde yetişir. Papaya meyvesi armut şeklinde, tereyağı kıvamında, tatlı etli bir meyvedir ve misk kavununa benzer misk benzeri bir tadı vardır. Olgun bir papaya yumuşaktır ve sarımsı-turuncu bir renktir. Sağlık uzmanları sık sık papaya yemeyi öneriyor. Bunun nedeni vücudun normal işleyişi için çok önemli olan besinlerin yüksek içeriğine sahip olmasıdır.

Neden Papaya Yemelisiniz?

Çok sayıda sağlık faydaları bulunduğundan papaya yemelisiniz. Papaya aşağıdaki besin değerlerinden zengindir;

-Antioksidanlar
-Karoten
-Vitamin A
-Vitamin B
-Vitamin C
-Potasyum
-Magnezyum
-Pantotenik asit
-Folat
-Lif

Tüm bu maddeler vücudun çeşitli sistemlerinin düzgün işlemesi için önemlidir. Papayada bulunan vitaminler ve mineraller metabolizmanın güçlendirilmesinde etkilidir. Düzenli alımları metabolizmayı hızlandırarak enerji üretimi için yağların yakılmasını sağlar. Yağların yakılması size daha fit ve sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi, papaya lif yüksek içeriğine sahiptir. Bu yüksek lif içeriği sayesinde uzun bir süre tok hissedersiniz ve gerekenden fazla şey yemenizi engeller. Bu da papayanın kilo vermenize yardımcı bir başka etkisidir. Yani kilo vermek isteyenler için papaya mükemmel bir meyvedir. Papayada bulunan vitaminler cildinizin sağlığını korumak ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok önemlidir. Parlak bir cilde sahip olmak için her gün papaya yiyin. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile vücudunuz çeşitli hastalıklar ile mücadele edebilir ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olur. Papaya papain denilen bir sindirim enzimi içerir. Bu sindirim sistemi sorunları, yaralar ve alerjilerin tedavi edilmesinde yardımcı olur. Artık papayanın uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek için kesinlikle yardımcı olan mucize bir meyve olduğunu biliyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın