Domates Salçası

 Domates Salçası
Okunuyor Domates Salçası

Her öğün çocuklarıma ısrarla domates yedirmeye çalışan ben, şimdi size aslında bazı şeyleri nasıl eksik bildiğimi kanıtlayacağım bu yazımla.

Kanser, vücutta anormal hücrelerin büyüyüp, kontrolsüz bir şekilde çoğalması, ve bu süreç içinde sağlıklı hücreleri, organları tahrip edip ele geçirmesidir. 2010 yılında Amerika’daki en büyük ikinci ölüm sebebi kanser olmuştur. Bizim yazılarımızı takip ediyorsanız zaten bunu çoktan biliyorsunuz ama, ben blog ve Facebook’daki yeni takipçilerimiz için bir ön giriş yapayım dedim.

Neyse, biz gelelim domatese… Faydası çok ama benim bu yazıda ele alacağım konu domates ve kanserin ilişkisi.  Domatesin içinde yüksek miktarda A ve C vitamini, potasyum ve ayrıca kanser riskini düşüren likopen adlı madde var. Likopen aynı zamanda domatese kırmızı rengini de veren antioksidan. İşin kolayına kaçıp da, ben onun vitamininden alıyorum dediğinizde de yanlış yaptınızı söylemeliyim. Çünkü ağızdan alınan vitaminlerin vücut tarafından emilen miktarı ile naturel olarak alınarak emilen miktarı arasında çok büyük fark var.

Domates taze yendiği taktirde içindeki vitaminler tamamen kendini korusa da, ne yazık ki içindeki likopen miktarı maksimumunda değil. Domates,  zeytinyağı veya herhangi bir yağ ile pişirildiği zaman, vücudun Likopen moleküllerini emmesi çok daha kolaylaşıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın